Vyberte stránku

DPH a Clo

Nákup v zahraničním internetovém obchodě se může výrazně prodražit kvůli DPH a clu. O výši DPH a cla rozhoduje cena zásilky, druh zboží a také to, ze které země se věci posílají.

Nejjednodušší je situace při objednání z e-shopu, který zboží zasílá z členských států Evropské unie. Protože jde o jeden celní a daňový prostor, nejsou zásilky předmětem celního řízení a netýká se jich ani DPH. Spotřebitel by však měl být obezřetný i při objednávání z internetových obchodů z Evropské unie. Není až tak důležité sídlo eshopu v EU ale odkud zboží putuje. Pokud zboží putuje ze zemí mimo EU automaticky spadá pod správu celního úřadu. Řada čínských eshopů se navíc můžou tvářit, že jsou z EU.

Co je osvobozeno od DPH a cla

Od daně z přidané hodnoty a cla můžou být osvobozeny i zásilky ze zemí mimo Evropskou unii. Například pokud se jedná o zboží nízké hodnoty, vždy do částky 22 EUR. Další osvobození od DPH a cla se týká zásilek zaslaných mezi soukromými osobami. Jedná se o tzv dar. Osvobození od DPH a cla se na alkoholické nápoje, parfémy, toaletní vody a tabákové výrobky. Laicky řečeno pokud je hodnota zásilky ze zemí mimo EU pod 22 eur, nezaplatíte navíc ani korunu.

Kdy platím CLO a kdy DPH

Jenže pokud zboží přesáhne hodnotu 22 Eur platíte automaticky DPH tudíž 21% navíc k celkové hodnotě zásilky. Pozor! Hodnota zásilky se počítá včetně poštovného. Pokud cena zboží je větší než 150 eur budete už muset platit DPH i clo. Většinou se clo pohybuje do 15% z celkové ceny zboží. Skutečnou výši si lze vypočíst na webových stránkách Celní správy.

Dejte si pozor na padělky

Pokud si necháváte posílat zboží ze zahraničních e-shopů můžete setkat s problémem zvaný padělky. Pokud si objednáte třeba tablet, notebook či mobil většinou z číny a jedná se o padělek můžete být nemile překvapeni pokud Vám jej celníci zabaví. V takovém případě Vám nikdo zboží nevrátí a navíc Vám nevrátí nikdo ani peníze. Místo ušetřit tak vlastně o peníze přijdete. Proto při každém nákupu si dávejte pozor na levné padělky originálních výrobků.