Nejprve si ujasněme, jak funguje nákup na splátky online. Samotný obchod vám neprodá produkt na splátky, jak se mnoho lidí mylně domnívá.

Dotyčný obchod měl jednoduše uzavřenou smlouvu s některým z poskytovatelů spotřebitelského úvěru. Asi nejznámější společnosti poskytující online nákupy na splátky jsou Home Credit (cetelem) a Hello Bank.

Jde tedy jako každý jiný úvěr o spotřebitelský úvěr, takže je nutné vše dopředu dostatečně zvážit a promyslet. Splátky úvěru při online nákupech na splátky pro vás nesmí představovat finanční riziko a ani by to nemělo úplně zabít rodinný rozpočet. Smlouvu o půjčce si před podpisem pečlivě přečtěte, abyste přesně a dopředu věděli, co Vás čeká. Pokud nemůžete nakupovat na splátky, je pravděpodobné, že vás společnost vyhodnotila jako zákazníka, který může mít problémy se splácením, tedy nemáte dostatečnou platební kredibilitu k pokrytí půjčky a měsíčních splátek.

Jak online nákup na splátky probíhá?

K sjednání online nákupu na splátky budete vždy určitě potřebovat u sebe mít.

Budete potřebovat
• Dva osobní doklady
• Výpis z bankovního účtu
• Mobilní telefon pro SMS pro podpis konečné smlouvy

Není třeba nic komplikovat, když tedy v nákupním košíku přejdete na možnosti platby, stačí zaškrtnout a vybrat online nákup na splátky. Pokud například jen uvažujete o nákupu na splátky a chcete vědět, kolik budete každý měsíc platit, můžete kliknout na tlačítko „Vypočítat splátky“ a provést výpočet před konečným výběrem způsobu platby. Rychlou Půjčku online za nákup při nákupu na splátky potom splácíte periodicky podle vypočtených splátek.

Otevře se vám kalkulačka, kde si nastavíte typ úvěru, částku, kterou ihned zaplatíte, dobu splácení, případně typ pojištění úvěru. Okamžitě uvidíte základní parametry půjčky, jako je RPSN, výše vyplacené půjčky, výše měsíčních splátek a celková částka, kterou budete splácet.

RPSN je klíč?

Novela zákona o spotřebitelském úvěru přinesla zpřísnění podmínek pro získání možnosti platit nákupy zboží pomocí splátek, ale na druhou stranu také poskytla spotřebitelům (tedy zákazníkům) větší ochranu před protiprávním porušením čestných a zavádějících cenových nabídek.

Splátkové společnosti musí zákazníkům poskytovat velmi jasné a srozumitelné informace, včetně roční procentní sazby (RPSN) nákladů na úvěr, podmínek pro změnu smlouvy, výše úvěru, výše splátky, přesné částky a rozložení a podmínek pro předčasné splacení. Pokud tak společnost neučiní, může dojít ke zrušení smlouvy.

0% úrok neznamená, že ve skutečnosti nebudete platit nic navíc. S tím mohou být spojeny i různé náklady. Zajímejte se o ně a vždy přemýšlejte o přesné výši RPSN. Pomocí RPSN zákazník pochopí, zda skutečně nedochází k navýšení nákupů na splátky, nebo zda za věc skutečně zaplatí více, než kdyby si ji koupil rovnou. Pozorně si přečtěte informace ve smlouvě a pokud něco nefunguje pro vás nebo Pokud je to jasné, zeptejte se přímo obchodníků a poskytovatelů úvěrů a požádejte o zcela přesné informace.

Pozor také na to, zda nákup na splátky online bez navýšení ceny může být aplikovatelný na vámi zvolené zboží.

Zaměřte se na pojištění a dodržujte termíny!

Je možné že narazíte i na pojem „pojištění schopnosti splácet“. Někdy jeho uzavřením můžete zcela eliminovat jakoukoli výhodu nulového růstu, protože bude stát více než úroky z prvotřídních spotřebitelských úvěrů. Jinde by bylo podmínkou sjednání nákupu na splátky. Vždy si to určitě pořádně pozorně přečtěte, nechte si hlavně spočítat, kolik by vše nakonec vlastně stálo. Celou konečnou částku.

Z pohledu prodejce eshopu jde jen o chytrý marketingový tah. Chtějí, aby jejich výrobky byly pro zákazníky lehce dostupné. Je to atrakce a lákadlo na zákazníky. Pořídí si ho i lidé, kteří by si ho v danou chvíli nemohli koupit. Nemusíte nic přeplácet, ale musíte si pozorně přečíst smluvní podmínky, pozdní platby mohou být rizikové. V takových případech nejsou výjimkou vysoké pokuty a nákup na splátky bez navýšení může vyjít nakonec velmi draho.

Navíc můžete mít negativní záznamy v bankovních i nebankovních registrech kvůli opožděným platbám Vaší půjčky, které by vám mohly znemožnit získat další půjčky až na čtyři roky. Skutečně poctivě si přečtěte celé smluvní podmínky. Za zmínku stojí ještě abyste si pohlídali datum všech splátek. Může se stát, že poslední splátka má jiné datum splatnosti většinou dříve než všechny ostatní a vznikne velký problém, kdy se sami budete divit co se děje.

Jaká jsou možná rizika u nákupů na splátky online?

Nákup na splátky bez navýšení – to zní lákavě. Nemáte zrovna po ruce všechnu hotovost, ale pračku, ledničku, televizi, drahý mobil si z obchodu snadno vyzvednete. Ostatně nezaplatíte ani korunu navíc. opravdu?

Proč platit na splátky online?

  • Na splátky můžete koupit cokoliv od 1000 Kč.
  • Nemusíte platit jednu korunu předem.
  • Všechny problémy můžete snadno vyřešit online z domova.
  • Smlouvu podepisujete elektronicky.

Prodávající vystupuje jako zprostředkovatel úvěru jako vázaný zástupce, který zastupuje poskytovatele úvěru na základě smlouvy o spolupráci.

ČASTÉ OTÁZKY

Kdo může o úvěr žádat?
Fyzická osoba, která dosáhla věku 18 let a má stálý a stálý zdroj příjmů.

Potřebuji doklad o příjmu?
Pokud žádáte o běžnou půjčku, dokládání příjmů většinou není potřeba.

Je možné odstoupit od úvěrové smlouvy při nákupu na splátky?
Ano, do 14 dnů od podpisu.

Kdy mi bude doručeno vybrané zboží?
Až bude půjčka schválena a splátková společnost s vámi podepíše všechny potřebné smlouvy a dodá dokumenty, zboží se pošle.

Mohu úvěr u nákupu na splátky splatit předčasně?
Ano většinou ano záleží u typu finančního poskytovatele úvěru půjčky na online nákup na splátky výrobku.

Verdikt na nákupy na splátky online

Online nákup na splátky je užitečný způsob placení jak pro obchodníka tak i pro nakupujícího. Problém může nastat pokud kupující těmto pojmům až tak nerozumí nebo nerozumí pojmům finanční gramotnost, finanční zajištění, úvěry, splátky atd.

V takovém případě nedoporučujeme využívat nákupy na splátky, ale raději kupte za hotovost za peníze, které máte. Může se stát, že rychle spadnete do exekuce či dluhové pasti a můžete přijít o mnohem větší částku než je cena koupeného výrobku. Naštěstí novější zákony už toto začínají řešit, aby dlužník kvůli mobilu nepřišel o barák. Nicméně buďte obezřetní a vždy čtěte smluvní podmínky a ujistěte se, že je online nákup na splátky vždy ve vašich finančních možnostech z dlouhodobého hlediska.