V dnešní době už pro sjednání půjčky není potřeba zažívat zdlouhavé návštěvy bank a peníze vám mohou přistát na účtu jen několik minut poté, co o ně požádáte.

Něco podobného ve svých reklamách slibují téměř všechny firmy, které se věnují rychlým půjčkám přes internet, a obzvláště v dnešní složité době může tato možnost působit velice lákavě. Důležité je ovšem vědět, jak k online půjčkám přistupovat a na co si především dávat pozor.

Možností je spousta

Na dotaz „nejrychlejší půjčka přes internet“ vám jakýkoliv vyhledávač nabídne takové množství více či méně důvěryhodných stránek, že prohlédnout si je všechny by byl téměř nadlidský úkol. Tím pádem ale máte velkou možnost si vybírat, zjišťovat názory a zkušenosti předešlých zákazníků a srovnávat nabídky mezi sebou. Tento proces nesmíte uspěchat, protože jakákoliv půjčka, i ta rychlá uskutečněná online, představuje obrovský závazek, který je třeba důkladně promyslet a zvážit. Rychlá půjčka se využívá i u nákupů zboží na splátky.

Jednoduchý postup jak sjednat rychlou půjčku

Sjednání rychlé půjčky přes internet je velice snadný proces, který ve většině případů probíhá stejným způsobem. Na internetových stránkách společnosti, kterou jste si vybrali, vyplníte informace potřebné pro kalkulaci půjčky. Samozřejmě je třeba uvést požadovanou výši půjčky, ale kromě ní můžete určit i výši splátek nebo dobu splácení. Po provedení kalkulace zadáte své osobní údaje do připraveného formuláře a odešlete žádost, která bude zpravidla schválena v řádu minut. Po poskytnutí skenů osobních dokladů a dalších potřebných dokumentů, většinou bankovních výpisů, proběhne podpis smlouvy. Ten se uskuteční také online, popřípadě formou SMS zprávy, a máte hotovo. Pak už vám během chvíle přijdou peníze na účet a vy je budete moct použít na cokoliv, co je zrovna potřeba.

V případě, že si nechcete dělat hlavu s vyplňováním různých údajů a nebo máte strach, že byste mohli udělat chybu, většina poskytovatelů půjček nabízí také možnost sjednat půjčku po telefonu. Formulář s vámi vyplní profesionál a zároveň budete mít možnost zeptat se na jakékoliv podrobnosti.

Výhody u rychlých půjček

Největší výhodou půjček online je samozřejmě jejich již několikrát zmíněná rychlost. Hodí se proto především pro krizové situace, kdy jsou peníze potřeba ihned. Zároveň není potřeba navštěvovat banku ani žádnou jinou pobočku, takže máte možnost si sjednat rychlou půjčku odkudkoliv, ať už jste doma, v práci nebo na cestách. Proto si také mimo jiné můžete všechny nabídky pořádně prohlédnout a rozhodnout se, která z nich je pro vás ta pravá, bez jakéhokoliv tlaku nebo ovlivňování.

Další výhoda spočívá v tom, že při sjednání rychlé půjčky přes internet v naprosté většině případů nemusíte uvádět, na co máte v plánu peníze použít. Vaše soukromí tak zůstane v bezpečí.

Poskytovatelé půjček při sjednání půjčky online nabízejí i řadu dalších výhod. Jde například o nulové poplatky za sjednání půjčky, čerpání a nebo předčasné splacení půjčky. Také je možné si výši splátek přizpůsobit podle toho, kolik máte v daném měsíci dostupných financí, a nebo některou splátku odložit.

Nevýhody u online půjček přes internet

Půjčky přes internet jsou na tom v určitých ohledech hůře než běžné půjčky přímo z banky. Především je poměrně omezená maximální výše online půjčky, protože při jejím zařizování nedochází k tak detailní kontrole příjmů, jako u běžné půjčky. Další nevýhodou mohou být vyšší úroky než u běžných půjček, které jsou způsobené mimo jiné tím, že se jedná o půjčky bez ručení. Dále je také třeba myslet na to, že rychlé online půjčky bývají sjednány na krátkou dobu, tím pádem mají poměrně vysoké splátky. Musíte si tedy být opravdu jistí, že budete schopni včas a pravidelně splácet, než se pro půjčku rozhodnete. 

Rizika při sjednání rychlé půjčky online

S každou půjčkou jsou samozřejmě spojena určitá rizika, kterých byste si měli být vědomi. U důvěryhodných a férových poskytovatelů půjček je nejdůležitější nezameškávat termíny splátek, aby se dluh kvůli různým poplatkům a pokutám nezačal zvedat, místo aby se zmenšoval. Mnohem větší nebezpečí ovšem nastává ve chvíli, kdy do hry vstupují neférové, nebo dokonce až podvodné a nezákonné praktiky.

Zásadní věc, ke které je potřeba přistupovat opatrně, je možnost první půjčky zdarma. Určitě se sice jedná o lákavou představu, ale nabídky tohoto typu bývají spojené s extrémně vysokými úrokovými sazbami v případě, že splátku, která je často jen jedna, nestihnete zaplatit. Pak už je neuvěřitelně snadné spadnout do dluhové pasti, ze které je mnohem těžší uniknout.

Obzvlášť velký pozor si pak musíte dávat na lichváře, kteří nabízejí online rychlé půjčky, ale s nesmyslně vysokými úroky často ve výši i několika stovek procent.

Jak se vyhnout predátorům

Nejspolehlivějším způsobem, jakým se můžete ujistit, že se nestanete obětí lichváře nebo přinejmenším nepřijmete nějakou velice nevýhodnou nabídku, je řídit se Indexem odpovědného úvěrování, který najdete na oficiálních webových stránkách organizace Člověk v tísni. Jedná se o pravidelně aktualizovaný seznam, ve kterém jsou banky i nebankovní poskytovatelé půjček ohodnoceni a seřazeni na základě nákladů, transparentnosti a klientské vstřícnosti a odpovědnosti. Čím výše je na tomto žebříčku služba umístěna, tím je pro klienty bezpečnější. Pokud tedy zvažujete rychlou půjčku, bylo by vhodné volit ty poskytovatele, kteří jsou na zmíněném seznamu ohodnoceni alespoň třemi, v nejlepším případě maximálními možnými čtyřmi hvězdičkami. Naopak půjčka u těch poskytovatelů, kteří jsou se žádnou nebo jen jednou hvězdičkou na úplném dně seznamu, představuje až příliš velký risk na to, aby se vám vyplatila.

V případě, že si s výběrem půjčky a nebo se svou celkovou finanční situací nevíte rady, můžete se také obrátit na dluhové poradce Člověka v tísni, ať už osobně, nebo telefonicky.

Obecně se ještě dá říct, že pokud nějaká nabídka vypadá až příliš výhodně na to, aby to byla pravda, nejspíše to pravda není. To ostatně neplatí jen pro půjčky, ale prakticky veškeré online transakce.

Bezpečnější alternativy k rychlým půjčkám

Rychlé půjčky samozřejmě nejsou zdaleka jediným způsobem, jak si pomoct v tíživé situaci. Nabízí se několik možností, které byste měli zvážit ještě předtím, než uděláte tento zásadní krok.

Co je hlavní, nebojte se požádat o pomoc. Možná máte nárok na sociální dávky, které zatím nepobíráte, nebo vás může podpořit někdo z rodiny. Pokud už nějaké dluhy máte, promluvte si s dluhovými poradci, kteří s vámi společně najdou nejlepší únikovou cestu z vaší konkrétní situace.

Pokud už jste pro půjčku přece jen rozhodnuti, popřemýšlejte o běžné půjčce přímo u vaší banky, která sice nemůže nabídnout takovou rychlost jako online půjčky, ale splátky mohou být díky delšímu splatnému období mnohem nižší a únosnější pro váš rozpočet.

Příčiny zadlužení a způsoby vymáhání

Na začátku velké části dluhových pastí stojí půjčka na věci, které sice nejsou naprosto nutné, ale i přesto si je nedokážeme a většinou ani nechceme odpustit. Obzvlášť u rychlých online půjček se většinou jedná o vánoční dárky, dovolenou a nebo jen něco pro radost. Takové půjčky pak ale často nejsou spláceny včas a peníze na splátky chybí, takže se problém vyřeší další půjčkou. Ta má ale vlastní úroky a poplatky a tak je potřeba zařídit novou půjčku. A tak pořád dokola, až se situace stane neřešitelnou. Někteří poskytovatelé rychlých online půjček, kteří neprovádějí kontroly v registru dlužníků, tyto dluhové pasti pak často ještě více prohlubují.

Dluhy jsou u půjček vymáhány nejdříve různými sankcemi a poplatky, které se v době, kdy jsou splátky zpožděné, přičítají ke dluhu. Dlužníkovi zároveň přicházejí upomínky, které samy o sobě také něco stojí a jejich cena se navíc postupně zvyšuje. Pokud problém trvá delší dobu, může poskytovatel požadovat okamžité splacení dluhu a nebo přistoupit k soudnímu řešení. Soud rozhodne o tom, do kdy a jak má být dluh splacen a pokud se tak nestane, nařídí exekuci. Ta může probíhat několika způsoby a zahrnuje nejen zabavení peněz na účtu v bance a určení srážek ze mzdy, ale také zabavením majetku včetně nemovitostí.

Prevence před problémy u online půjček

Nejlepším způsobem, jak se vyvarovat problémům spojeným s půjčkami, je žádnou půjčku si nesjednávat. Pokud tedy máte možnost, uvažujte nejdříve o jiném řešení, a když se nakonec přece jen rozhodnete využít některé z nabídek rychlých online půjček, jednejte s rozvahou a hlavně se předem ujistěte, že půjčku budete schopni bez jakýchkoliv pochybností splatit. Úroky a pokuty jsou neúprosné a rostou často až překvapivě rychle, takže splatit dluh bude s časem jen těžší.

Ať už jste právě ve finanční tísni, jenom o půjčce uvažujete a nebo s penězi nemáte žádné problémy, velice vám pomůže, když si sepíšete vlastní měsíční rozpočet domácnosti. Není to nic složitého, na jednu stranu papíru si vypište veškeré měsíční výdaje, na druhou příjmy. Tímto způsobem snadno zjistíte, jestli se pohybujete v plusu a můžete začít spořit, a nebo je naopak potřeba šetřit. Takto vytvořený rozpočet vám navíc usnadní hledání oblastí, ve kterých utrácíte nejvíce a kde je možné výdaje snížit.